
- Bitcoin sa začal predávať v roku 2010 za 0,0008 USD. 17 decembra 2017 dosiahol svoju maximálnu hodnotu 20 089 USD.
- Keď sa vyťaží posledný Bitcoin, ťažiari budú naďalej motivovaný pokračovať vo validácii transakcií poplatkami za vykonané transakcie. Dnes sú navyše odmeňovaný po každom vyťaženom bloku aj určitým počtom bitcoinov.
- Bitcoin halving je udalosť, pri ktorej nastáva delenie odmien za vyťažený blok presne na polovicu. Táto udalosť tiež zvýši inflačnú rýchlosť a takisto rýchlosť akou sa do obehu dostávajú nové Bitcoiny. Deje sa tak každých 210 000 vyťažených blokov.
- Odhaduje sa, že posledný vyťažený blok Bitcoinu uzrie svetlo kybersveta v roku 2140.
- Odmeny za vyťažený Bitcoin blok činili v roku 2009 až 50 BTC, po prvom halvingu to bolo už len 25 BTC a po 11.5.2020 (tretí halving) to je aktuálne 6,25 BTC.
- Bitcoin má maximálny počet mincí stanovený na 21 miliónov. Viac ich už nebude.
- Bitcoinu predpovedali smrť už dokopy 395 krát . Tohto roku to bolo už 3 krát. Koľko takýchto predpovedí Bitcoin ešte prežije?
- V obehu je menší počet mincí Bitcoinu ako mincí Litecoinu. Pre porovnanie počet mincí Bitcoinu je 18,5 milióna vs. počet mincí Litecoinu 66,2 milióna. (2021)
- Najväčším ťažiarom v Bitcoin sieti je pool s názvom F2Pool, ktorý poskytuje viac než 17% celého hashrate siete. https://f2pool.io/ Druhý sú v poradí BinancePool s 11,9% a prvú trojku uzatvára pool Poolin s 11,7% hashrate siete.
- 8.1.2021, prvýkrát v histórií vôbec, prekonal Bitcoin hodnotu v prepočte 1 milión slovenských korún. Druhýkrát sa tak stalo 6.2.2021. Do tretice od 8.2.2021 sa drží nad touto úrovňou dodnes.
- Spoluzakladateľ najväčšej verejne obchodovanej spoločnosti na svete Apple Steve Wozniak je fanúšikom Bitcoinu.Roku 2021 sa vyjadril, že Bitcoin je zázračnou technológiou s jedinečným matematickým vzorcom.
- V roku 2010 bolo vyťažených 184 miliárd bitcoinov, po tom, čo útočník využil chybu v kóde. Išlo o blok s číslom 74638. Satoshi Nakamoto opravil chybu 5 hodín po jej objavení.
- Mileniáli, ľudia narodený v rokoch 1980 – 1995, zbožňujú BTC a radi do neho investujú.
- Bitcoin spotrebúvava ďaleko menej energie než ťažba zlata alebo tradičné bankovníctvo. (2021, Galaxy Digital)
- 2. najväčšia poisťovňa v európe AXA, začne prijímať Bitcoin. (2021)
- Najdrahšie NFT sa predalo za 69 miliónov dolárov. (2021)
- Podľa odhadov je až 20% všetkých Bitcoinov nenávratne stratených. Ide o približne 3 - 4 miliónov BTC. (2021)
- 90% všetkých Bitcoinov už bolo vyťažených. (2021)
- V meste New-york si môžete kúpiť nehnuteľnosť aj za kryptomeny. Konkrétne za Bitcoin, Ethereum, DogeCoin. Platby v kryptomenách sa rozhodla prijímať realitná kancelária Algocap Real Estate.
- Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, tiež vlastní Bitcoin. (2021)
- Elektromobil spoločnosti Daymak Avvenire s názvom Daymak Spiritus dokáže počas nabíjania ťažiť kryptomeny Bitcoin a Dogecoin.

- Maximálny počet mincí Monera nie je obmedzený. Je však regulovaná ich emitácia. Odmena v podobe mincí sa bude znižovať až do konca mája 2022, keď ich bude v obehu 18 132 000. Potom sa odmena zastaví na 0.6 XMR.

- Ak si vložíte NEO tokeny do peňaženky NEON, získate možnosť zarábať automaticky ďalšiu kryptomenu a tou je GAS. Inými slovami získate pasívny príjem.
- Neo je proof of stake platforma často vnímaná ako čínske Ehereum. Takisto ako Ethereum aj NEO ponúka možnosť vytvárať takzvané Smart kontrakty.

- Ethereum 2.0 bolo spustené 1.12.2020. Medzi hlavné zmeny patria Proof of stake miesto predošlého Proof of work. Do 2 rokov aj zväčšenie počtu transakcií z 15 na 100 000 za sekundu.
- Po London hard forku sa každú minútu spália ETH v hodnote 10 000 dolárov. (2021)

- je jedinou kryptomenou, ktorej transakčné poplatky sa rovnajú 0.Inými slovami sú bez poplatku.
- Ako už z názvu vyplýva IOTA je pripravená na takzvané IOT Internet of things, kde bude všetko pripojené a dostupné cez internet. Tak aj napríklad vaša chladnička bude môct platiť a nakupovať bez vášho vedomia a nielen to. IOTA ako jediná umožňuje mikrotransakcie, ktoré sa v budúcnosti stanú samozrejmosťou. Kto prvý implementuje mikrotransakcie a ako nie je dôležité. Už dnes však máme platformu, ktorá myšlienku mikrotransakcie dokáže vďaka nulovým poplatkom prisviesť k životu. Na vykonanie transakcie stačí ak ju overia dva ďalšie uzly siete.
- IOTA predstavuje smart kontrakty na svojej platforme, ktoré by mohli byť realitou už koncom roku 2021.

- Litecoin vznikol zo zdrojového kódu Bitcoinu už v roku 2011.
- Litecoin má maximálny počet mincí stanovený na 84 miliónov. Viac ich už nebude.
- Litecoin má maximálny počet mincí stanovený na 84 miliónov. Viac ich už nebude.

- Tether je stablecoin, ktorá vznikla v spolupráci s Tether Limited a burzou Bitfinex.
- 1 Tether kryje presne 1 dolár.
- Tether vznikol, aby obchodníci nemuseli zbytočne meniť svoje kryptomeny za FIAT počas svojich obchodov.

- Bitcoin Cash vznikol ako hard fork Bitcoinu.
- Hlavným dôvodom vzniku Bitcoin Cash-u bolo zväčšenie transakčného bloku z 1 MB na 8 MB. Vo výsledku dokáže takto Bitcoin Cash spracovať viac transakcií za sekundu ako Bitcoin.

- Skratka SV znamená Satoshi Vision, čo v preklade je Satoshiho vízia.
- Bitcoin SV vznikol ako hard fork kryptomeny Bitcoin Cash.
- Za vznikom kryptomeny Bitcoin SV je opäť zväčšenie transakčného bloku z 8 MB na 128 MB, čo znamená ešte väčší počet zvalidovaných transakcií za sekundu.